İzmir Çıkışlı Eskişehir Turu

Eskişehir'in Tarihi Güzellikleri ve Od.
Eskişehir 1 gün
Erken rezervasyon fırsatını kaçırmayın
950₺
En düşük fiyat
Eskişehir ve Ankara'nın Tarihi Zenginl.
İç Anadolu 2 gün
Erken rezervasyon fırsatını kaçırmayın
2.750₺
En düşük fiyat
Bizi Neden Tercih Etmelisiniz ?
Hızlı Rezervasyon
Resmi Turizm Onayı
Profesyonel Kadro
Güvenli Alışveriş

Eskişehir, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan, tarih ve kültür açısından zengin bir şehir olmanın ötesinde, modernliği ve doğal güzellikleriyle de dikkat çeken bir cazibe merkezidir. "Şehir" kelimesinin huzur ve yaşam sevinciyle dolup taştığı bir yer olarak biliniyor. Eskişehir, tarihi geçmişiyle sizi oldukça etkileyecek. Bununla beraber çağdaş sanat, bilim ve eğlenceye kucak açıyor. İzmir çıkışlı Eskişehir turu, günübirlik turlar olarak program hazırlanmıştır. İzmir'in güzelliklerini arkada bırakarak Eskişehir'in tarihi, kültürel ve doğal cazibelerini keşfetmek isteyenler için birebir olduğunu söyleyebiliriz. Bu kısa ama keyifli yolculuk, İzmir'den Eskişehir'e olan coğrafi yakınlığından faydalanarak, şehrin geleneksel çarşılarından modern sanat merkezlerine kadar birçok ilginç yeri ziyaret etmek için iyi bir fırsat.

İzmir Çıkışlı Eskişehir Turları

Eskişehir'in göz alıcı bir simgesi, Odunpazarı Evleri'dir. Bu zarif evler, Osmanlı dönemine ait mimariyle süslenen ve rengarenk cumbalarıyla göz kamaştırıyor. Özellikle bu evlerin birçoğu sanat galerileri, müzeler ve el sanatları dükkanlarına dair her şeyi görebilirsiniz. Böylelikle, ziyaretçilere tarihi bir atmosferde alışveriş yapma ve sanatın tadını çıkarma şansı sağlıyor.

Bunun dışında Eskişehir'in kalbi Porsuk Çayı üzerinde atıyor. Meşhur çayın kıyısında yürüyüş yapabilirsiniz.Ayrıca mini tekne turları ile yakında keşfedebilirsiniz. Eskişehir turları içerisinde gezebileceğiniz tarihi çarşılar, yöresel lezzetler ve el yapımı ürünlerle karşılaşacaksınız. Eskişehir'de keşfe çıktığınızda, tarihin ve geleneklerin çağdaş yaşamla nasıl iç içe olduğunu gözlemleyeceksiniz.

Başka bir deyişle Eskişehir, öğrenci kenti olmasıyla biliniyor. Bu konuda birçok çalışma yapılıyor. Her biri hem şehrin gelişimi için hemde geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlerin gelişiminde büyük önem taşır. Yani açıklamak gerekirse özellikle bilim ve eğitimde de ön plandadır. Bilim, Sanat ve Kültür Parkı çocuklar ve yetişkinler için ilginç bilimsel etkinlikler ve sergiler sunuyor. Ayrıca, Eskişehir'de bulunan üniversiteler, şehre genç bir dinamizm ve kültürel zenginlik katmaktadır

Hatta meşhur lületaşı taşının ana vatanıdır diyebiliriz. Eskişehir'deki lületaşı atölyeleri, bu eşsiz taştan yapılmış takılar ve sanat eserleri ile doludur. Şehir gelenek ve modernite, doğal güzellikler ve kültürel zenginliklerin bir araya geldiği bir şehirdir. Size eşsiz bir gezi sunmaya hazır.

Günübirlik Eskişehir Turu

 1. Odunpazarı Evleri: Eskişehir'in simgesi haline gelmiş olan bu geleneksel evler, tarihi bir dokuya sahiptir. Renkli cumbaları ve ahşap süslemeleri ile dikkat çekerler. Evlerin birçoğu müze, sanat galerisi, kafe veya el sanatları dükkanı olarak kullanılmaktadır.
 2. Eskişehir Hamam Yolu Çarşısı: Osmanlı döneminden kalma bu tarihi çarşı, el yapımı ürünler, geleneksel el sanatları ve hediyelik eşyalar satın almak için harika bir yerdir.
 3. Atatürk Caddesi: Eskişehir'in ana caddesi olan Atatürk Caddesi, mağazalar, restoranlar ve kafelerle doludur. Caddenin ortasında yürüyüş yapabilir ve şehir hayatını izleyebilirsiniz.
 4. Porsuk Çayı: Şehri ikiye bölen bu çay, çevresi yeşil parklar ve kafelerle çevrilidir. Porsuk Çayı kenarında yürüyüş yapabilir, teknelerle tura çıkabilir ve çayın kenarındaki tarihi çarşıları gezebilirsiniz.
 5. Eskişehir Bilim, Sanat ve Kültür Parkı (BİLSEM): Bu büyük park, bilimsel etkinlikler, interaktif sergiler ve çocuklar için eğitici faaliyetler sunuyor. Ayrıca, parkın içinde bir hayvanat bahçesi de bulunur.
 6. Sazova Parkı : Masal şatosu görünümü ve içerisinde masal kahramanlarından bazılarını görebilirsiniz. Türkiye'de bulunan 7 kuleye ithafen özenle inşa edilmiştir.
 7. Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi: Eskişehir'in tarihine ışık tutan bu müze, arkeolojik eserler ve tarihî kalıntıları sergiler.
 8. Eskişehir Türk Hava Kuvvetleri Müzesi: Havacılık meraklıları için harika bir yer olan bu müze, uçaklar, helikopterler ve diğer hava araçlarını sergiler.
 9. Tepebaşı Lületaşı Atölyesi: Eskişehir, ünlü lületaşı taşı ocaklarıyla ünlüdür. Burada, lületaşı taşından yapılan takılar ve diğer ürünler satın alabilirsiniz. Hatta üretim sürecini yakından görebilirsiniz.
 10. Kent Park: Eskişehir'in en büyük parklarından biridir. Özellikle yeşillikler içinde piknik yapmak, bisiklet sürmek ve sakinliğin tadını çıkarmak için harika bir yerdir. İçerisinde bulunan eski tip tren ile kent parkı gezebilirsiniz.
 11. Çağdaş Sanatlar Müzesi (Çağdaş Cam Sanatları Müzesi): Eskişehir, cam sanatında da ünlüdür. Bu müze, cam sanatıyla ilgilenenler için büyüleyici bir koleksiyonu gözler önüne seriyor.

Kısacası İzmir kalkışlı Eskişehir Kütahya Turu sizi daha sakin bir şehir hayatına sürükleyecek. İç Anadolu Bölgesin'de yer almasına rağmen oldukça farklı bir şehirleşme yaşamıştır. Gereken tüm imkanlar kullanılarak düzenleme yapılmasıyla her noktası ayrı bir özenle yapılmıştır.

Eskişehir'de Ne Yenir?

Eskişehir mutfağı, zengin ve lezzetli geleneksel yemeklerle ünlüdür. Oldukça uygun fiyat olması nedeniyle pek çok alternatif yer alıyor.

 1. Döner: Eskişehir'de döner, özellikle öğle veya akşam yemeği için tercih edilen popüler bir yiyecektir. Et veya tavuk döner çeşitlerini deneyebilirsiniz.
 2. Çibörek: Eskişehir'in geleneksel lezzetlerinden biri olan çibörek, ince yufka ile hazırlanan ve içi kıyma veya patatesle doldurulan bir börektir. Genellikle sumak ve nar ekşisi ile servis ediliyor.
 3. Tatar Böreği: İnce yufka ile yapılan Tatar böreği, içerisine kıyma, soğan ve baharatlar eklenerek hazırlanıyor.
 4. Mısır Ekmeği (Sekerek Ekmek): Mısır unu ve tahıl ile hazırlanan bu ekmeğin kendine özgü bir tadı vardır. Genellikle köy evlerinde veya restoranlarda bulabilirsiniz.
 5. Arabaşı Çorbası: Bulgur, yoğurt, un ve tavuk eti ile yapılan bu çorba, Eskişehir'in geleneksel lezzetlerinden biridir. Üzerine tereyağı ve pul biber eklenerek servis edilmektedir.
 6. Tarator: Yoğurt, sarımsak, tahin ve ceviz ile yapılan bir mezze türüdür. Genellikle et yemeklerinin yanında servis edilmektedir.
 7. Piti Kebabı: Eskişehir'de bulabileceğiniz bir diğer lezzet piti kebabıdır. Tavuk veya kuzu eti ile hazırlanan bu kebap, bol baharatla lezzetlendiriliyor.
 8. Helva Tatlısı: Eskişehir'de tatlı olarak denemeniz gerekenlerden biri helva tatlısıdır. Tahin ve pekmezle hazırlanan bu tatlı, özellikle kış aylarında oldukça meşhurdur.
 9. Haşhaşlı Çörek: Eskişehir'de popüler olan haşhaşlı çörek, özellikle kahvaltılarda veya atıştırmalık olarak tercih ediliyor.
 10. Lokma Tatlısı: Eskişehir'in sokak satıcılarında bulabileceğiniz lokma tatlısı, sıcak tatlı kürelerin şerbetle tatlandırıldığı bir lezzettir.

İzmir Çıkışlı Eskişehir Turu ile geleneksel lezzetlerin tadını çıkarırken, yöresel restoranlarda ve sokak satıcılarında denemenizi öneririz.